Podvodů je mnoho druhů. Podvodníci jsou velice vynalézaví, co se týče způsobů jak od někoho získat peníze. Mnozí podvodníci dokonce zašli tak daleko, že už dokážou napodobit e-shopy, takže podvodná stránka vypadá k nerozeznání od pravého e-shopu. Když si ničeho nevšimnete a nakoupíte tam, podvodník si dokonce zkopíruje vaši platební kartu a vysaje z vašeho bankovního účtu všechno co na něm máte. A obrana? Jedině si důkladně kontrolovat, kde nakupujete. Ideální je mít zvlášť platební kartu na nakupování online.
Smyšlené pohádky stále zabírají
Snad nemine týden, kdy by v médiích neproběhla zpráva o tom, jak se nějaký podvodník zmocnil peněz prostřednictvím hlouposti daného člověka. Většinou jsou to ženy, které naletí někomu kdo se vydává za lékaře v zahraničí, vojáka na misi nebo někoho z rodiny, a pošlou mu všechny peníze. Zpátky už je nedostanete.Velice populární druh podvodu je takový, že si něco koupíte na internetu mimo e-shop. Často jde o bazary, ať už na sociálních sítích a nebo na těch klasických, a pošlete peníze předem. Zboží potom neuvidíte, a nebo vám přijde třeba řepa nebo cihla. A pokud nemáte adresu podvodníka, ani Policie vám nepomůže.
Ve všech těchto případech jde o situaci, kdy se na váš úkor někdo neoprávněně obohatí. Má samozřejmě povinnost peníze vrátit, ovšem je jasné že k tomu téměř na 100 % nedojde. V takovém případě budete muset navštívit Policii a podat trestní oznámení za neoprávněné obohacení. I když se Policie snaží dělat co je v jejích silách, často dojde vyšetřování do bodu, kdy je odloženo pro nedostatek důkazů nebo třeba pro případ kdy pachatele nelze dostatečně identifikovat. I přesto stojí za to zkusit bojovat dalšími prostředky. Někdy se stane zázrak a podaří se peníze, nebo alespoň jejich část, nakonec vymoct zpět. Není to ale příliš častý konec.