Jednou z věcí, které dnes považujeme za samozřejmost a bez které bychom se neobešli, jsou bezesporu peníze. Právě za ně si kupujeme vše, co k životu potřebujeme, stejně jako věci, které nám jej zpříjemňují. Přitom nejde o žádný nový koncept – první měnu používaly již první starověké civilizace, a v základním principu ji používáme prakticky beze změny až dodnes. Nezbývá tedy, než se ptát: Proč peníze fungují? Abychom to pochopili, musíme si nejprve říci, JAK vlastně fungují. V podstatě se jedná o prostředek směny, kdy za danou věc či službu odevzdáme předem dohodnutou částku.
Onen člověk ji pak může použít a koupit si za ni věci či službu, kterou potřebuje sám. Zde se můžeme ptát, proč nemáme jednoduše směnný obchod, který byl v pravěku v podstatě základem. Důvod je jednoduchý: zdaleka ne každý má danou specifickou věc, kterou onen člověk chce. Dejme tomu, že si chceme například koupit od farmáře jablko. Farmář za něj požaduje například hlávku zelí – které ovšem my nemáme. Tak musíme nejprve shánět hlávku zelí a doufat, že člověk, který ji nabízí, bude chtít něco, co mu můžeme nabídnout. Celkově to poněkud připomíná pohádku O kohoutkovi a slepičce. Je jasné, že je to nepohodlné pro všechny strany.
Ovšem když do hry přidáme peníze, celá věc se najednou změní. Farmáři nyní za jablko jednoduše zaplatíme penězi, které on může následně použít, aby si koupil onu hlávku zelí. A ještě více to oceníme, když děláme například větší nákup. Další výhodou je, že nyní můžeme přesně stanovit hodnotu daného zboží či služby. Odpadá smlouvání i pocity, že jeden onou výměnou získal víc, než druhý, případně že někomu nadržoval a vyměnil mu ji za věc nižší hodnoty, než tomu druhému. To samozřejmě značně pomohlo obchodním vztahům. Není tedy divu, že se v různých obměnách používá dodnes. Navíc je mnohem snazší pro stát peníze kontrolovat, například tím, kolik jich pustí do oběhu. A to má, při správném řízení, pozitivní vliv na ekonomiku.