Lidé neměli za socialismu mnoho možností stavebních technologií k výstavbě oplocení, většinou to bylo buď pletivo, dřevěné plaňky, kámen nebo cihly. Stavět cihlovou zeď například mezi dvěma sousedy obnášelo vybetonovat po celé délce oplocení základovou rýhu a na ní pak začít pokládat spolu s vápennou maltou jednu cihlu po druhé. Tento postup měl jednu zásadní výhodu – pozvali jste si partu zedníků a ti potřebovali kromě míchačky na maltu a beton pouze ruční nářadí – fanku, zednickou lžíci, kladívko a olovnici či vodováhu. Nevýhody tu byly hned tři – zeď se stavěla poměrně dlouho, někdy i čtrnáct dnů. Zároveň byl materiál poměrně drahý a po ukončení výstavby (pokud nešlo o ozdobné červené pálené cihly například v anglickém stylu) bylo nutné zídku omítnout a natřít fasádní barvou, takže další zhruba týden práce navíc.
Dnes postavíte něco podobného mnohem rychleji, levněji a efektivněji. Říká se tomu betonový plot z prefabrikátů a můžete jej zhlédnout na mnoha místech na Internetu v podobě fotografií nebo video prezentací. Betonové ploty montáž – to je jediná nevýhoda tohoto řešení, protože jde o poměrně těžké stavební komponenty, které vyžadují použití mechanizace.
Zatímco cihlu udržíte v jedné ruce, betonovou desku o váze 75 kg mnohdy neunesou ani dva chlapi. Výstavba probíhá tak, že se nejprve vyhloubí do země otvory pro svislé sloupky (ve dvoumetrové rozteči) a po jejich zabetonování se do drážek ve sloupcích pouze nasucho zasouvají zmiňované desky. Výstavba betonového plotu netrvá tak dlouho, jako u cihlové zdi, jestliže práci zadáte firmě na klíč, máte stejně dlouhý úsek cihlové zdi, stavěný tři týdny, hotový za tři až pět dnů. Výhodou montáže plotu na klíč je také to, že se nestaráte o dopravu materiálu, protože ten obvykle přivezou na paletách, a jde o velmi těžké kusy, které je nutné opět skládat pomocí mechanizace, například vysokozdvižným vozíkem.